Kurumsal Kimlik Nedir, Neden Önemlidir?

Herkese selamlar, keyifler yerinde ise çokta sıkılmadan tatlı tatlı şu kurumsal kimlik olayını yani kurumun imzasını bir inceleyelim. İnceleyelim ki firmamızın veya yeni kuracağımız firmanın imajının, itibar oluşturma sürecinin önemini kavrayalım.

Kurumsal kimlik, pazarlamada, bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu ifade belli sınırları çizilmiş ve genellikle değişmez bir ifadedir.

Kurumu anımsatacak bir tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitabı bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Öyle ki bir kurumsal kimlik tasarımı içinde amblem (logo) den ofis dizaynına, çalışanların giyim kuşamından araç üstü giydirmeye, antetli kâğıttan, tabelaya, web sitesinden vefat ilanlarına, ambalaj dizaynından faaliyet raporuna kadar her şeyin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir.

Özellikle logo tasarımı kurumsal kimliğin oluşması için oldukça önemlidir. Logoda kullanılacak renkler hedef kitle ile iletişime geçmek adına oldukça büyük rol oynar.


Kurumsal kimlik oluşturma aşamalarını inceleyecek olursak;

1.Aşama: Tasarım sürecine başlamadan önce, yapılacak olan tüm işlerin belirlenmesi ve onaylanmasıdır. Firmalar öncelikle ne istediklerini tasarımcılara açık bir şekilde anlatmalıdırlar.

2.Aşama: Zamanlamadır, tasarımlar oluşturulurken çağa uygun olması, yenilikçi hedef kitlenin beklentilerini karşılıyor olması, firmanın geçerliliği ve çağdaş olması açısından önemlidir.

3.Aşama: Sunum aşamasıdır, tasarımcılar tarafından hazırlanan sunumlar firmalara sunulur.

4.Aşama: Sunumlar yapıldıktan sonra eğer yetkililer gerekli görmüşse, tasarım üzerinde revizeler yapılabilir.

5.Aşama: Onaylanan tasarımın gerekli tüm alanlarda basılması ve yayınlanması aşamasıdır.

 

Sonuç olarak, kurumsal kimlik bir firmanın her alanda kendini temsil etmesi anlamına gelir. Kurumun imzası niteliğindedir. Oluşturulan kimlikler, hedef kitleye hemen etki etmeyebilir ancak zaman içerisinde iyi tasarlanmış kurumsal kimlikler hedef kitlenin akında yer edecek ve firmalara prestij kazandıracaktır.

 

Cevviz ekibinin hazırlamış olduğu bazı kurumsal kimlik çalışmalarına göz atmak isterseniz İnstagram hesabımıza göz atabilir veya web sitesinden ‘işlerimiz’ kısmından inceleyebilirsiniz.

EN